Certification_pmp_mustafa.yildirim

PMP Sınavını Geçmek İsteyenler için tecrübe paylaşımı

By in Blog on 30/11/2015

PMP Sınavı Deneyimlerim

PMP Sınavı Deneyimlerim

28 Kasım 2015 tarihinde geçtiğim sınavın deneyimlerini unutmadan yazmak  istedim. Umarım hedefleyen arkadaşlara faydası dokunur.
Ben birkaç aylık süreçte izlediğim yolu ve yaşadıklarımı Caveat emptor uyarısı ile aktarmaya çalışayım…
Sınavı 2. girişimde geçebildim. İlk alışım yaklaşık 2 ay öncesindeydi. İlk deneyimimde Closing ve Executing haricinde “Below” performans göstermiştim.

Eğitim ve hazırlık sürecine Reşit Güleç Hoca”nın PMI tarafındaki eğitim  gereksinimini de karşılayan master of project deki PMP eğitimi ile başladım. (Bu aralar hayli indirimli olduğunu belirteyim)
Sonrasında yine kendisine ait deneme sınavları ve math formullerinden oluşan eğitimini de satın aldım.
Eğitim anlaşılabilir bir İngilizce ile sunulmakta. Oldukça faydalı oldu diyebilirim, deneme sınavlarından ortalama %70 civarı not aldım.
Bulabildigiğim Türkçe testleri de çözdüm. Bu dönemde karışık gittim, sınıf eğitimine katılan arkadaşımın kurs dokümanlarından da faydalandım (Rita ağırlıktaydı).
TR ve İngilizce soru ve çalışma dokümanlarından birlikte ilerledim. Satın  aldığım udemy kursu dışında oliverlehmann 75 soruluk test ve internette (hatırlayamıyorum pmp free study exam diye araştırınca çıkanlardan) bir  adet de mock exam çözdüm.
Ortalamam %70i zor görüyordu. Velhasıl ilk deneyimi gerçekleştirdim. Sonuç  başarısız olmuştum.

Fazla soğutmadan 2 ay sonrasına yeni gün aldım. Rita kitabından çalışıp bol bol soru çözdükten sonra 2. seferinde geçmeyi planlamıştım.
Bu kez sadece İngilizce kaynaklardan çalışmaya karar verdim çünkü ilk deneyimimde çevirilerin oldukça yanıltıcı ve kafa karıştırıcı olduğunu farketmiştim. (Bunu esasında evvelinde internette okumuştum ancak yeterince önem vermemiştim:)
Rita”ya istediğim kadar/tavsiye edildiği kadar çalışamadım. Hem vakit sıkıntısı hem de sıkıcı geldiğinden genelde bölüm sorularıyla hakkıyla ilgilendim.
Çeşitli PMP hazırlık mobil uygulamalar indirip deneyimledikten sonra kaliteli olduğuna kanaat getirdiklerimden her fırsatta sorular çözdüm.(serviste, sigara molasında, yatmadan…) 
Kabaca tahminlersem 4bin soru çözmüş olabilirim. Dump questions olduklarını söyleyenlerden de oldukça çözmüşümdür ama gerçek sınavda aa bu soruyu ben görmüştüm dediğim çıkmadı malesef.

Alınan dersler ve ipuçları:

 • Sınavı geçmenin bir kısayolu olmadığına inanın. (no pain no gain)
 • Disiplinli bir şekilde uzun vadede yada kısa vadede zaman ayırmanız gerektiğini kabul edin.
 • PMBOK u okuyarak zaman kaybetmenizi tavsiye etmiyorum.
 • Rita yada HeadFirst un ilgili kitaplarını okuyun.
 • Bol soru çözün özellikle girmeden önceki hafta/lar günlük olarak soru çözümüne zaman ayırın. Kesinlikle yanlış cevaplarınızın çözümüne bakıp anlayın.
 • Zamanı yetiştirmeye bakın. Ben her iki sınavda da hiç ara vermedim. İlk sınavda 20 soru işaretleyemedim. Son sınavda 1 dk geriye kalmıştı. Denemelerimde de tam yetiştiriyordum zaten.
 • Eğer denemelerinizde zaman arttırabiliyorsanız sınavda Mark edin emin olmadıklarınızı. Benim için bu pek anlamlı olmamıştı.
 • Formul sorularını çözerken gerçek sınavda stresli oldugunuzu hesaba katın ve kagit kalemsiz yada hesap makinesiz kafadan işleme güvenmeyin. Oraya konmasının bir sebebi olduğunu düşünün ve kullanın :)
 • ITTO konusu baş belası, ezberiniz iyiyse ezberleyin yoksa çoğunun mantıksal olarak ilişkisini kafanızda kurguladığınızdan emin olun. Buradaki sayfa oldukça eğitici olmuştu benim için itto-prepcast (özellikle figure-3.3) Ayrıca bu çizim
 • 1 yılda 3 şansınız var iyice hazırlanmadan acele etmeyin. Ama çok da soğutmayın ?
 • Sınav yeri İstanbul için bulması kolay. Hatırlatma mailinde kolayca driving directions yer alıyor. Vakitli gidin gitmeden bir kahve için.
 • Ben ilkinde sabah uykumun açılmadığını ve kahvaltı yapamadığım için  sınav sırasında baş ağrısı çektiğimi bildiğimden ikinci girişimi  Cumartesi 13:30 olarak almıştım. Bence iyi bir kahvaltı yapın ama çok çay içmeyin.
 • Sınavın başlangıcında soğukkanlılığınızı sağlayın. Nasıl başlarsanız öyle gidebilir..
 • Soru cevaplarının hepsi doğru olabilir ama en doğrusunu istediğini unutmayın.
 • Uzun soruları hızlı okumaya çalışın ve ne istediğine odaklanmaya çalışın.
 • Yeterince fazla soru çözerseniz formül ezberlemek için özel bir çaba sarfetmenize gerek kalmaz.
 • Tedarik ve Risk konularına özellikle eğilmenizi tavsiye edebilirim.

Son olarak sınav sonucum, 1 Pro, 1 Below, diğerleri Moderately olarak sonuçlandı.

Şu an için aklıma gelenler bunlar, belki ekleme yapabilirim.

(Visited 1,538 times, 1 visits today)

3 thoughts on “PMP Sınavını Geçmek İsteyenler için tecrübe paylaşımı

 1. Koray Binici
  1

  Başarılı..

 2. 2

  Merhaba, üzerinden 1 yılı aşkın zaman geçmiş ancak yine de tekrar tebrikler.
  “Master of project academy” den aldığınız eğitim PMP sınavına girebilmek için gereken 35 saatlik eğitim öngereksinimi için geçerli oluyor mu ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *