PSM I_yildirimmustafa

Scrum PSM 1 Sertifikasi Almak

By in Blog on 16/07/2015
Bir suredir üstüne çalıştığım, geçerli bir sertifika olan PSM 1 sertifikasını aldım. Bir kurumdan eğitimi zorunlu tutmadığı için scrum.org üzerinden almayı tercih ettim.
Sınavın amacı geçmek değil scrum ı gerçekten anlamak olduğu söylenmekte. Sanırım bu sebeple, sınavda birçok yorum yapmanız gereken sorular mevcut.
Agile yöntemleri seviyor ve öğrenmeye de açıksınız.. Şimdi de sertifika almayı bu süreçte bir disipline olma faktörü olarak görüyorsanız PSM 1 sertifikası ile ilgilenirsiniz. Ayrıca sonunda çalışmanızın karşılığını alabilmek de bir o kadar keyifli.

Belirli ücretler karşılığında, Scrum.org‘un sağladığı sınavlara online katılabilir ve sertifikanızı alabilirsiniz. Scrum.org‘daki sertifikalar şöyle sıralanıyor:

  • Professional Scrum Master I ve II (PSM)
  • Professional Scrum Product Owner I ve II (PSPO)
  • Professional Scrum Developer (Java ve .NET) (PSD Java ve PSD .NET)
  • Professional Scrum Developer Java Trainer (PSDT Java)
  • Professional Scrum Developer .NET Trainer (PSDT .NET)
  • Professional Scrum Master Trainer (PSMT)

Şimdi PSM 1 sertifikası alabilmek için çalışma sürecimden bahsedeyim. Aynı amaca sahip insanlara faydalı olabilirim umarım.
Öncelikle, ilk girişimde alamadığımı belirteyim..
Sınav ücreti : Her bir giriş için 150$
Kısıtlar: 80 soru – 60 dk
Hedef: Minimum %85 başarı
Yani geçebilmeniz için en az 68 doğru yapmanız gerekiyor.


Agile yöntemler ile daha önce tanışmadıysanız Scrum’a odaklanmadan önce bu konuları geniş bir yelpazede ele alan ana dilinizde yazılmış olan Özcan ACAR’ın Extreme Programming kitabnı tavsiye edebilirim. Sanırım bulması biraz zor, eger e-book okuyabiliyorsanız  sanırım kendi sitesinde bunun güncel halini satın alabilirsiniz. İsmi Pratik Agile olarak değişmiş..

Scrum guide’ı bir kez kendi dilimde Türkçe olarak 2 kez de orijinal dilinde okudum. Sınav İngilizce olduğu için İngilizce versiyonun okunması önem arzetmektedir.

Sitesindeki Open Assesment lardan son zamanlar sürekli %100 aldım. Ancak bu bir kriter olmasın, zorluk seviyesi gerçek sınavla aynı değil. Keşke olsaydı ama değil:) Yüzde 70 ile kaldığım sınavdan önce de 100 alıyordum. Buradaki sorulardan az da olsa gerçek sınavda gelebilir. Buradaki sınavların soruları tekrar edebilir çünkü havuzdaki soru sayısı kısıtlı.
=> 

https://www.scrum.org/Assessments/Open-Assessments/Scrum-Open-AssessmentPractitioner Open Assesment, buradaki soruların zorluk seviyeleri ve çeşitliliği daha fazla. Sanırım (sorumluluk kabul etmiyorum) burada %90-95 alıyorsanız gerçek sınava hazır olduğunuzu düşünebilirsiniz.

testtakeronline.com üzerinde de free olarak 25-30 deneme yaptım. Sürekli %100 yapmaya başladığımda bıraktım.

Soruların yayınlanması paylaşılması yasak olduğundan sınavda soruları google da aramayı denemeyin bile. Okuya yorumlaya bulsanız bile kaybettiğiniz vaktin yanında esamesi okunmaz..

Practitioner Open (buraya scrum.org dan erişebilirsiniz) üzerindeki soruları forumda takip ederek doğrulara ulaşmanız hem bilgilenmenizi hem yanlışınızı görmenizi sağlayacaktır. Orada çok vakit geçirin. Yine forumda, 
defalarca kez girip kaybettiğini söyleyenler de moralinizi bozmasın. Forum önemli, tartışmalar ve sertifika sahibi scrum masterların yorumlarını okuyarak, akıl yürüterek denemelerdeki soruların doğru yanıtlarını bulmanın gerekliliğini düşünüyorum.
=> 

https://www.scrum.org/Assessments/Open-Assessments/Scrum-Practitioner-Open-AssessmentKolay gelsin
(Visited 8,307 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *