Oracle MAF

By in Blog on 15/12/2014
Oracle, Java ve ADF geliştiricileri için bi süredir 11.1.2.x sürümlerinde ADF Mobile Application platformu için plugin i bulunuyordu. Son günlerde yeni bir release çıkarttılar ve adına Oracle MAF (Mobile Application Framework) demişler. Bu platform cross platformlar gibi HTML5 ve JS ten gücünü alıyor. Cordova kütüphanesini kullanıyor. Mevcut cordova yı upgrade etmek zor da olsa teorik olarak mümkün. ADF know how ı olanlar ve java geliştiricileri için hızlı bir şekilde mobil geliştirici olma fırsatı verse de public ticari mobil uygulama geliştirebilmek lisans sebebiyle pek rağbet görebilecek gibi durmuyor. Bu amaç düşünülürse, yerine Intel’in XDK platformu daha mantıklı göründüğünü söyleyebilirim. Ancak enterprise bir kurumun mobil ihtiyaçları için çok uygun bir platform olabilir.
JDev 11.1.2.4 sürümünde geliştirdiğim ve Android ve IOS marketlerde bulunan İngilizce-Türkçe Türkçe-İngilizce oyun şeklinde MyQuiz projemi buradan indirebilirsiniz.
Ayrıca yine aynı JDev sürümüyle açabileceğiniz, arkadaşım Ramazan KEKİL’in projesi olan 2048 oyununun kaynak kodlarına buradan erişebilirsiniz.
(Visited 76 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *